Jedne z pierwszych pytań rozwodzących się z małżonków to pytania o skutki rozwodu dla majątku i dzieci. Dzisiaj więcej o skutkach, jakie niesie za sobą rozwód.
Jakie są skutki rozwodu dla majątku?
Orzeczenie rozwodu wiąże się ustaniem małżeńskiej wspólności majątkowej. A zatem majątek wspólny przestaje od tego moment istnieć, a małżonkowie wszystko, co od tej pory nabędą, każde z nich nabywa do swojego majątku osobistego. Majątek wspólny, który został zgromadzony w trakcie trwania wspólności ustawowej, małżonkowie mogą podzielić między sobą dowolnie według uznania. Co do zasady jednak każdy z małżonków ma równe udziały we wspólnym majątku. Skutki rozwodu dla podziału majątku są zatem znaczące.
Co więcej, wskutek rozwodu małżonkowie nie będą po sobie dziedziczyli z mocy ustawy. Oczywiście jeżeli taka jest wola małżonka, może on w testamencie wskazać byłego małżonka jako spadkobiorcę, jednak jeżeli testamentu nie sporządzono, małżonek nie będzie miał praw do spadku.
Jak rozwód wpływa na opiekę nad dziećmi?
W wyroku rozwodowym sąd orzeknie o miejscu zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej i kontaktach. Sąd przede wszystkim kieruje się w tych kwestiach dobrem małoletnich. Jeżeli między rodzicami istnieje spór co do opieki nad dziećmi, sąd może zasięgnąć opinii biegłych, którzy wcześniej przeprowadzą badanie rodziny. Sąd może także wysłuchać dziecko, o ile jego rozwój umysłowy i stopień dojrzałości na to pozwala. Rodzice mogą nawet przed wniesieniem pozwu rozwodowego porozumieć się w kwestiach takich jak opieka nad dziećmi i spisać to w formie tzw. rodzicielskiego planu wychowawczego. Jeżeli między rodzicami nie ma porozumienia, decyzję podejmie sąd. Alimenty i opieka nad dziećmi po rozwodzie to kwestie, które mogą być po orzeczeniu wyroku zmienione.
Co dzieje się z alimentami po rozwodzie?
Alimenty na rzecz dzieci po rozwodzie powinny być płacone zgodnie z wyrokiem sądu. Należy jednak wiedzieć, że po rozwodzie zarówno uprawniony do alimentów, jak i zobowiązany może wystąpić o obniżenie alimentów lub ich podwyższenie. W stosunku jednak do stanu mającego miejsce w chwili wydawania wyroku przez sąd muszą zajść jakieś zmiany np. dziecko poszło do szkoły, przez co zwiększyły się jego potrzeby czy rodzic uległ wypadkowi i nie może zarobkować na takim poziomie jak wcześniej. Co więcej, obowiązek alimentacyjny nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Jakie prawa mają rodzice po rozwodzie?
To jakie rodzice mają prawa po rozwodzie, zależy od decyzji sądu w kwestii władzy rodzicielskiej. Co do zasady władza rodzicielska (prawa rodzicielskie) przysługuje obojgu rodzicom, sąd może jednak rodzica tej władzy rodzicielskiej całkowicie pozbawić lub ją ograniczyć. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
Jakie są prawne konsekwencje rozwodu dla współmałżonków?
Prawne następstwa rozwodu dla współmałżonka to nie tylko finansowe prawne skutki rozwodu. Małżonkowie powinni wiedzieć o jeszcze kilku ważnych kwestiach.
Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym będzie rozstrzygał o kwestii władzy rodzicielskiej, alimentów oraz ustalenia kontaktów. Przy spełnieniu danych przesłanek możliwe jest także zasądzenie alimentów na byłego małżonka. Podstawową konsekwencją prawną rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa i możliwość wstąpienia w kolejny związek małżeński. Małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko, może także powrócić do poprzedniego nazwiska. Ma na to trzy miesiące od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu i powinien w tym celu złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC lub konsulem. Po rozwodzie między małżonkami ustają osobiste prawa i obowiązki (np. obowiązek wzajemnej pomocy).
Podział majątku, konsekwencje rozwodu, w tym prawne konsekwencje rozwodu wobec dzieci to kwestie, które z pewnością warto skonsultować z prawnikiem. Warto mieć całkowite rozeznanie w swojej sytuacji. Orzeczenie rozwodu wiąże się bowiem z wieloma skutkami na wielu płaszczyznach.
Przeczytaj także: Od czego zacząć staranie się o rozwód?
Kancelaria Prawna Homines oferuje kompleksową pomoc w tego typu kwestiach, wspierając klientów na każdym etapie procesu rozwodowego. Od sporządzenia pozwu, przez reprezentację w sądzie, aż po mediacje – prawnicy z wieloletnim doświadczeniem zadbają o to, aby cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki profesjonalnemu wsparciu małżonkowie mogą liczyć na fachowe doradztwo w sprawach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, czy podziału majątku.

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.