Przejdź do treści głównej

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

Postępowanie rozwodowe w założeniu ma doprowadzić do rozwiązania łączącego strony małżeństwa. Sprawa o rozwód, zwłaszcza o rozwód z orzeczeniem winy, potrafi trwać bardzo długo, nierzadko nawet kilka lat. W czasie pomiędzy kolejnymi rozprawami małżonkowie prowadzą swoje codzienne życie. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, że pewne decyzje, czy ruchy poczynione w trakcie sprawy o rozwód mogą mieć wpływ na decyzje sądu.

Warto tym samym wiedzieć zawczasu czego nie robić w trakcie rozwodu i jakie błędy podczas rozwodu mogą zagrażać dobru naszej sprawy. Tak naprawdę w postępowaniu rozwodowym, na każdym etapie sprawy podnosić można nowe argumenty i dowody. Może się zdarzyć, że nasze nieprzemyślane działanie, czy zbyt emocjonalne reakcje wpłynął niekorzystnie na wynik postępowania, czego oczywiście lepiej jest uniknąć.

Jakie są najczęstsze błędy podczas postępowania rozwodowego? Jakich działań unikać w trakcie rozwodu? Co może zaszkodzić podczas sprawy rozwodowej? Jakie działania mogą zaszkodzić w sprawie rozwodowej? Dzisiaj przedstawiamy odpowiedzi na takie właśnie pytania.

Czego nie mówić w sądzie podczas rozwodu?

Zeznając w sprawie rozwodowej, podobnie jak w każdym innym postępowaniu rozwodowym istotne jest, żeby w możliwie konkretny i zrozumiały sposób przedstawić sądowi swoje racje. Dlatego też przed sądem z pewnością należy unikać zeznań chaotycznych, w których mieszać będziemy różnego rodzaju zdarzenia i fakty. Spowoduje to, że dla sądu treść zeznań może być mało przejrzysta, jak również, że sąd może zacząć powątpiewać w prawdziwość naszych zeznań.

Należy również pamiętać, że podstawowymi warunkami orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Dlatego przed sądem trzeba wystrzegać się sytuacji, które sąd mógłby zinterpretować jako dowód tego, że więź między małżonkami wciąż istnieje. Przykładowo stwierdzenia, że wciąż myślimy o drugim małżonku, że jest nam bliski itp. mogą zostać uznane za dowodzące temu, że więź duchowa nie wygasła. To natomiast może być przyczyną oddalenia pozwu rozwodowego.

Czy konflikt z partnerem może wpłynąć na wyrok rozwodowy?

Konflikty w trakcie rozwodu między małżonkami jest zjawiskiem dość powszechnym. Wszak gdyby małżonkowie żyli ze sobą w zgodzie, najprawdopodobniej w ogóle nie doszłoby do wszczęcia sprawy rozwodowej. Trzeba jednak pamiętać, że już sama sprawa rozwodowa jest wystarczająco stresująca, dlatego tak bardzo ważne jest unikanie eskalacji sporu.

Błędy komunikacyjne w rozwodzie, a do takich należy, wchodzenie w konflikt z partnerem mogą utrudnić wiele spraw i z pewnością są to zachowania szkodzące rozwodowi. W każdej sprawie, w tym w postępowaniu o rozwód, wiele można załatwić ugodowo. Jeżeli małżonkowie są w stanie porozumieć się np. w zakresie kwoty alimentów, czy zasad kontaktów z dziećmi, już samo to istotnie wpłynie na skrócenie okresu trwania postępowania przed sądem.

Jakie zachowania utrudniają uzyskanie korzystnych warunków rozwodu?

Jakie błędy wpływają na wynik rozwodu? Jak zostało już wskazane wszelkie zachowania, które procesowo mogą postawić nas w niekorzystnej pozycji. Unikanie błędów w trakcie rozwodu jest bardzo ważne, gdyż zwiększa szanse na końcowy sukces w sprawie i uzyskanie korzystnego orzeczenia. Warto więc wystrzegać się działań utrudniających uzyskanie korzystnych warunków rozwodu. Będą to przede wszystkim takie działania, które mogą zostać odebrane jako przyczynienie się do rozkładu pożycia małżeńskiego. Złośliwości w kierunku drugiego małżonka, utrudnianie mu życia, zwłaszcza gdy strony wciąż zamieszkują pod jednym dachem, to przykłady takich zachowań.

Niekorzystnie na sytuację strony może wpłynąć również brak zaangażowania w postępowanie sądowe. Nie wniesienie odpowiedzi na pozew, bierność procesowa, czy niestawienie się na termin rozprawy, gdy obecność jest obowiązkowa, bez usprawiedliwienia powodują, że sami pozbawiamy się możliwości przekonania sądu do naszych racji.

Przeczytaj również: Czy jest możliwy rozwód za porozumieniem stron?

Kancelaria Prawna Homines oferuje kompleksową pomoc w tego typu kwestiach, wspierając klientów na każdym etapie procesu rozwodowego. Od sporządzenia pozwu, przez reprezentację w sądzie, aż po mediacje – prawnicy z wieloletnim doświadczeniem zadbają o to, aby cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki profesjonalnemu wsparciu małżonkowie mogą liczyć na fachowe doradztwo w sprawach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, czy podziału majątku.

 

Mecenas Adam Lutkowski

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.