Przejdź do treści głównej

Działalność nierejestrowa a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Co jednak z działalnością nierejestrową? Czy prowadząc taką działalność, można ogłosić upadłość konsumencką? Jak działalność nierejestrowa wpływa na upadłość konsumencką?

Czy można ogłosić upadłość konsumencką, prowadząc działalność nierejestrową?

Tak można. Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteś uważany za przedsiębiorcę, nie musisz jej zgłaszać w urzędzie skarbowym czy GUS  i jednocześnie nie musisz posiadać numeru NIP i REGON. Jest to odformalizowana forma działalności, stąd też zgodnie z literą prawa prowadząc taką działalność, nie jesteś przedsiębiorcą, a tym samym bez przeszkód możesz starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Możliwości upadłości konsumenckiej przy działalności nierejestrowej nie są więc ograniczone.

Warto wiedzieć, że regulacje prawne dotyczące upadłości nie zakazują prowadzenia działalności gospodarczej rejestrowanej po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli chcemy taką działalność prowadzić to o fakcie tym, należy jednak poinformować syndyka.

Jakie są konsekwencje upadłości dla osób z działalnością nierejestrową?

Przede wszystkim główną konsekwencją ogłoszenia upadłości jest utrata przez upadłego możliwości rozporządzania własnym majątkiem. Majątek ten staje się masą upadłości i jest przez syndyka likwidowany, aby w ten sposób doprowadzić do wpłaty wierzycieli. Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Co do zasady, wynagrodzenie upadłego nie jest w całości do jego dyspozycji a połowa jego wynagrodzenia, nie mniej jednak niż równowartość najniższej krajowej, jest zabierana na spłatę wierzycieli. Ochrona przed wierzycielami nie rozpoczyna się wraz ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, lecz zyskujemy ją gdy sąd ogłosi upadłość konsumencką. Konsekwencje upadłości konsumenckiej dla osób z działalnością nierejestrową są zatem taki same jak przy ogłoszeniu upadłości osoby nieprowadzącej działalności.

Przeczytaj również: Czy syndyk przychodzi do domu upadłego?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką przy działalności nierejestrowej?

Z działalnością nierejestrowaną mamy do czynienia jeżeli w żadnym miesiącu jej prowadzenia nie przekroczymy 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla osób prowadzących działalność nierejestrową są takie same jak warunki gdy takiej działalności w ogóle nie prowadzimy. A zatem przede wszystkim musi dojść do stanu niewypłacalności, a więc sytuacji, w której konsument straci zdolność do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Jest to kluczowy warunek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Drugim istotnym warunkiem jest posiadania statusu konsumenta.

Jak działalność nierejestrowa wpływa na zdolność do ogłoszenia upadłości?

Fakt osiągania dochodów z działalności nierejestrowanej nie wpływa na możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wyróżnić jednak można różnice między działalnością nierejestrową a upadłością dla osób prowadzących działalność rejestrową.

Warto jednak wiedzieć, że sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Będzie to miało miejsce m.in. w sytuacji gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości także w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką czy zastawem, w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Każdorazowo warto swoją sprawę skonsultować z doświadczoną kancelarią prawną. Sytuacja każdego dłużnika powinna być bowiem analizowana indywidualnie. Strategia, która w jednym przypadku będzie celowa, w innej sprawie bowiem może okazać się niewystarczająca. Dlatego też w sprawach związanych z upadłością konsumencką warto wybrać doświadczoną kancelarię prawną, która przeprowadzi nas przez procedury upadłościowe. Upadłość konsumencka to sposób na to, aby uregulować zobowiązania finansowe i długi konsumenckie i wyjść z tarapatów finansowych na prostą.

 

 

Mecenas Adam Lutkowski

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.