Przejdź do treści głównej

Ile razy można ogłosić upadłość konsumencką?

Powtórne bankructwo to sytuacja, w której nie nasze długi konsumenckie są na tyle wysokie, że nie jesteśmy w stanie ich regulować. Co wówczas? Powstaje pytanie – czy można ogłosić upadłość konsumencką więcej niż raz? Odpowiedź brzmi tak. Jednak jak zawsze jest jakieś „ale”.

Czy można ogłosić upadłość konsumencką kilka razy?

Można. Nie istnieje formalne ograniczenie co do liczby ogłoszeń upadłości konsumenckiej w ciągu życia danej osoby. Nie jest to jednak proces prosty. Wielokrotne ogłoszenie upadłości może być uzasadnione w wyjątkowych sytuacjach. To ile razy upadłość konsumencka może zostać ogłoszona, zależy od spełnienia określonych warunków, między innymi takich jak ponowna niewypłacalność. 

Ile czasu musi upłynąć między upadłościami konsumenckimi?

Co do zasady sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli jeżeli w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań. Co do zasady więc oddłużenie można uzyskać raz na 10 lat. Od powyższej zasady jest jednak wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której ustalenie planu spłaty wierzycieli lub umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

Co ważne, samo wydanie postanowienia w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie jest równoznaczne z oddłużeniem. 

W praktyce często występuje sytuacja, w której dłużnikowi na podstawie starego stanu prawnego (przed 24.03.2020 r.) odmówiono ogłoszenia upadłości ze względu na to, że umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Taka sytuacja nie stanowi żadnej przeszkody do tego, aby obecnie wystąpić o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, bez konieczności odczekania 10 lat.

Jakie są warunki ogłoszenia kolejnej upadłości?

Powtórna upadłość konsumencka wymaga pełnienia pewnych warunków. Przede wszystkim musi dojść do niewypłacalności dłużnika. Dłużnik musi ponownie stać się niewypłacalny, co oznacza, że nie jest w stanie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań. Co więcej, wymagany jest także pewien odstęp czasu. Od umorzenia zobowiązań po zakończeniu poprzedniego postępowania upadłościowego musi minąć minimum 10 lat. Chodzi tu jednak o umorzenie zobowiązań (oddłużenie). Można ponownie złożyć wniosek o upadłość np. jeżeli wcześniej umorzono postępowanie upadłościowe z innych przyczyn, niż na wniosek dłużnika czy też odmówiono upadłości na starych przepisach.

Co się dzieje, gdy ktoś chce ogłosić upadłość drugi raz?

Konsekwencje ponownego ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jak zasady ponownego ogłoszenia upadłości konsumenckiej są podobne jak w przypadku wcześniejszego ogłoszenia upadłości. Jednak należy się spodziewać, że przy powtórnej upadłości, sąd jeszcze bardziej skrupulatnie zbada, czy dłużnik rzeczywiście nie ma możliwości regulowania zobowiązań i czy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od niego.

Przed 2020 r. kiedy obowiązywały stare przepisy, sąd badał czy dłużnik przyczynił się do zaistniałego stanu niewypłacalności. Obecnie wniosek o upadłość konsumencką mogą więc złożyć również te osoby, które przyczyniły się do powstania długów i źle rozporządzały swoim majątkiem.

Przyczyna niewypłacalności jest badania dopiero po ogłoszeniu upadłości – na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Wówczas sąd może odmówić oddłużenia dłużnika.

Upadłość konsumencka Warszawa daje osobom zadłużonym szansę na rozpoczęcie nowego życia finansowego, umożliwiając im umorzenie części lub całości długów po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Warto w tym zakresie zwrócić się o pomoc prawną.

 

Mecenas Adam Lutkowski

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.