
Najczęstsze problemy dzieci po rozwodzie i jak im zapobiec
Problemy dzieci po rozwodzie mogą mieć różnorodny charakter. Z pewnością rozwód nie jest dla dziecka przeżyciem prostym. Psychologiczne skutki rozwodu u dzieci mogą przybrać lżejsze formy lub głęboko wpłynąć na psychikę dziecka. Jak pomóc dziecku przetrwać rozwód rodziców?
Jak rozwód wpływa na dzieci?
Wiadome jest, że rozpad rodziny wpływa zarówno na samych małżonków, jak też na dzieci. Nie oznacza to jednak, że rozwodzić się nie należy. Rodzice powinni jednak zadbać o to, aby ochronić dzieci przed niekorzystnymi skutkami i zapewnić im w tym trudnym czasie spokój i bezpieczeństwo.
To jak rozwód wpłynie na dziecko, zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, sposób, w jaki rodzice radzą sobie z rozstaniem czy poziom konfliktu między nimi. Sytuacja rozwodu może się przejawiać buntem, agresją u dziecka, gorszymi wynikami w nauce, ale też w zamknięciu się w sobie. Każde dziecko reaguje na rozwód inaczej. Tak więc i to jakie problemy mają dzieci po rozwodzie rodziców jest kwestią indywidualną. Trauma rozwodowa nie dotyka każdego dziecka w ten sam sposób, ale może być bardziej prawdopodobna w sytuacjach związanych z wysokim konfliktem rodziców, nagłymi zmianami lub brakiem wsparcia emocjonalnego.
Kluczowe jest indywidualne podejście oraz zapewnienie miłości i wsparcia dziecku w trudnym czasie.
Jak zapobiec problemom emocjonalnym u dzieci po rozwodzie?
Aby uchronić dzieci przed problemami emocjonalnymi po rozwodzie, rodzice powinni działać z troską i rozwagą. Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku poczucia miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia w nowej sytuacji.
Jeśli rodzice współpracują i minimalizują konflikty, wpływ na dzieci może być znacznie mniejszy. Nie zawsze jednak współpraca rodziców jest możliwa. Emocje dziecka w sytuacji rozwodu rodziców wymagają szczególnej uwagi, ponieważ mogą wpływać na jego poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Rodzic może udać się po poradę do psychologa, który wskaże nam jak pomóc dziecku po rozwodzie, aby ograniczyć stres u dziecka związany z rozstaniem.
Czy dziecko powinno uczestniczyć w rozmowach o rozwodzie?
To, czy dziecko powinno uczestniczyć w rozmowach o rozwodzie, zależy od sytuacji danej rodziny, w tym wieku dziecka i stopnia jego dojrzałości. Ważne jest stworzenie przestrzeni, w której czuje się wysłuchane i zrozumiane. Z pewnością dziecko nie powinno uczestniczyć w rozmowach rodziców odnośnie ustalania warunków i szczegółów rozwodu. Tak samo wciąganie dziecka w konflikt rodziców i zmuszanie go do opowiedzenia się po stronie jednego z rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem. Po rozwodzie rodziców relacje z rodzicami mogą ulec zmianie, a dziecko może potrzebować czasu, by dostosować się do nowej sytuacji.
Dziecko powinno uczestniczyć w rozmowach o rozwodzie tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne i odpowiednie dla jego wieku.
Adwokat rozwód Wyszków pomaga w sprawach rozwodowych. Doradzamy, reprezentujemy klientów przed sądami, dbając także o dobro dziecka.

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.