Proces starania się o rozwód w Polsce nie należy do krótkotrwałych. W zależności od okoliczności czy małżonkowie chcą rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie, procedura rozwodowa jest bardziej lub mniej złożona. Decyzja o rozwodzie powinna zostać przemyślana. Nie może zostać podjęta pochopnie, pod wpływem negatywnych emocji. Jak złożyć pozew o rozwód? Jak napisać pozew rozwodowy? Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu? Poniżej uzyskasz odpowiedź na powyższe pytania.
Od czego zacząć rozwód krok po kroku
Jak wygląda procedura rozwodowa w Polsce? Staranie się o rozwód należy rozpocząć od złożenia pozwu o rozwód w sądzie, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Procedura sądowa zmierzająca do formalnego rozwiązania małżeństwa zaczyna się bowiem od złożenia pozwu do sądu. Po wszczęciu postępowania sądowego sąd przesyła odpis pozwu drugiej stronie. Pozwany ma prawo udzielić odpowiedzi na pozew. Następnie wyznaczona zostaje rozprawa rozwodowa, na której przeprowadzane jest postępowanie dowodowe. Po zakończeniu procesu sąd wydaje orzeczenie, w którym:
- małżeństwo zostanie rozwiązane bez orzekania o winie,
- małżeństwo zostanie rozwiązane z wyłącznej winy jednego małżonka,
- małżeństwo zostanie rozwiązane z winy obu małżonków,
- oddali powództwo, czyli nie udzielić rozwodu.
Przed złożeniem pozwu o rozwód do sądu, małżonkowie mogą skorzystać z mediacji rodzinnej. Czy mediacja jest konieczna przed rozwodem? Mediacja przed rozwodem nie jest konieczna. Małżonkowie mogą jednak z niej skorzystać w celu uregulowania kwestii dotyczących opieki na dziećmi oraz podziału majątku. Mediator rodzinny jako osoba bezstronna pomoże znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.
Jak napisać pozew o rozwód?
Pozew rozwodowy można złożyć w sytuacji, gdy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego oznacza, iż przestała istnieć co najmniej jedna z zasadniczych więzi takiego związku: uczuciowa, fizyczna oraz gospodarcza. Sporządzenie pozwu o rozwód zaczyna się od wskazania właściwego sądu okręgowego oraz podstawowych danych stron, takich jak: imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy.
Następnie w pozwie należy wskazać, czy powód domaga się rozwodu bez orzekania o winie, czy też z orzeczeniem winy. W pozwie można zawrzeć również dodatkowe roszczenia o:
- zasądzenie alimentów na małżonka,
- zasądzenie alimentów na dzieci,
- orzeczenie o władzy rodzicielskiej,
- uregulowania kontaktów z dziećmi.
Uzasadnienie pozwu powinno zawierać opis sytuacji między małżonkami oraz sytuacji dotyczącej małoletnich dzieci, jeżeli takie są.
Jakie dokumenty potrzebne są do rozwodu?
Do pozwu o rozwód należy dołączyć:
- odpis aktu małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia dzieci, jeżeli małżonkowie posiadają dzieci,
- dowód uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 600,00 zł,
- zaświadczenie o zarobkach, rozliczenie PIT z zeszłego roku, dowody dotyczące kosztów utrzymania w przypadku starania się o alimenty,
- dokumenty potwierdzające winę w rozpadzie małżeństwa małżonka, w przypadku wnioskowania o orzeczenie rozwodu z winy małżonka, np. zdjęcia, nagrania audio lub video, zrzuty z ekranów, historie rachunków bankowych, dokumentację medyczną, notatki z interwencji Policji lub innych organów.
Ile kosztuje rozwód?
Koszty rozwodu zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy oraz nakładu pracy. W przypadku sprawy o rozwód bez orzekania o winie, gdzie małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, wynagrodzenie adwokata najczęściej kształtuje się w wysokości około kilku tysięcy złotych. Z kolei w przypadku sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie koszt adwokata będzie znacznie wyższy. Sprawy z orzeczeniem o winie są bardziej złożone i trwają znacznie dłużej, dlatego też prawnicy rozwodowi oczekują wyższego wynagrodzenia.
Przeczytaj również: Jakie są prawne skutki rozwodu?
Kancelaria Prawna Homines oferuje kompleksową pomoc w tego typu kwestiach, wspierając klientów na każdym etapie procesu rozwodowego. Od sporządzenia pozwu, przez reprezentację w sądzie, aż po mediacje – prawnicy z wieloletnim doświadczeniem zadbają o to, aby cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki profesjonalnemu wsparciu małżonkowie mogą liczyć na fachowe doradztwo w sprawach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, czy podziału majątku.

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.