Rozwód sądowy a mediacja różnią się podejściem do rozwiązania konfliktu – podczas gdy rozwód sądowy odbywa się w sądzie, mediacja stawia na współpracę i próby osiągnięcia porozumienia bez interwencji sądu. Przyjrzyjmy się, jakie są różnice między mediacją a rozwodem w sądzie.
Czy mediacja rozwodowa jest lepsza niż sąd?
Mediacja rozwodowa jest rozwiązaniem korzystnym dla małżonków, którzy widzą jeszcze szanse ratowania małżeństwa, jak też dla tych, którzy tej szansy nie widzą, ale chcę „dogadać” się w pozostałych kwestiach (np. dotyczących dzieci).
Wiele osób zadaje sobie pytanie – kiedy warto wybrać mediację zamiast rozwodu? Mediacja rozwodowa nie oznacza, że unikniemy sądu. Rozwód bowiem może orzec jedynie sąd. Jeżeli jednak strony osiągną porozumienie rozwodowe co do innych kwestii jak opieka nad dziećmi czy alimenty, to wówczas istnieje duża szansa, że rozwód zostanie orzeczony na pierwszej rozprawie.
Jeżeli małżonkowie widzą możliwość porozumienia się, to mediacja jest dobrym sposobem, aby nie zaogniać sytuacji, a ją wyciszyć i osiągnąć porozumienie.
Jakie są zalety mediacji przy rozwodzie?
Różnice rozwód mediacja obejmują przede wszystkim sposób rozwiązania sporu, gdzie rozwód to formalne postępowanie sądowe, a mediacja stawia na dobrowolne porozumienie stron z pomocą neutralnej osoby. Główne zalety mediacji rozwodowej to:
- skrócenie czasu trwania procesu rozwodowego – jeżeli strony są zgodne co do rozwodu i jego warunków, w tym opieki nad dziećmi to prawdopodobnie sąd orzeknie rozwód na pierwszej rozprawie.
- ograniczenie emocjonalnych napięć między stronami – mediacja odbywa się w mniej formalnej atmosferze niż sąd i dąży ona do osiągnięcia porozumienia drogą ustępstw obu stron.
- zachowanie kontroli nad decyzjami – w mediacji to strony, a nie sąd, decydują o finalnym kształcie porozumienia.
- pomoc bezstronnego mediatora – mediator, jako osoba niezwiązana emocjonalnie ze stronami, pomaga w prowadzeniu rozmów w neutralny sposób. Pomaga stronom skoncentrować się na wypracowaniu konkretnych rozwiązań, zamiast na przeszłych sporach czy wzajemnych pretensjach.
- niższe koszty – osiągając porozumienie w drodze mediacji, ograniczamy poniesienie możliwych kosztów sądowych np. jak wydatki na opinie biegłych. Koszt mediacji ogranicza się do wynagrodzenia mediatora i wydatków przez niego poniesionych. A zatem na pytanie, czy mediacje są tańsze niż rozwód sądowy, należy odpowiedzieć twierdząco.
Czy mediacje są obowiązkowe przed rozwodem?
Nie, mediacje nie są obowiązkowe. Sąd jednak często właśnie w sprawach rozwodowych namawia strony do podjęcia mediacji. Nie zmienia to jednak tego, że każda ze stron ma prawo nie zgodzić się na mediacje. Mediacje mogą bowiem się odbyć jedynie gdy oboje małżonkowie wyrażą dobrowolnie zgodę na ich podjęcie. Mediacje opierają się bowiem na współpracy i dobrej woli obu stron.
Jeżeli małżonkowie mają całkowicie odmienne stanowiska w kluczowych sprawach lub też jeżeli między małżonkami panuje silna wrogość, brak zaufania to zazwyczaj mediacje nie dochodzą do skutku. Często zdarza się, że strony zgadzają się na mediacje, jednak finalnie nie udaje im się osiągnąć porozumienia.
Warto wspomnieć, że małżonkowie mogą uczestniczyć w mediacjach razem ze swoimi pełnomocnikami. Proces rozwodowy jest trudnym doświadczeniem. Zazwyczaj więc małżonkowie korzystają z pomocy prawnej. Rozwody prawnik Warszawa to pewność, że decyzje podejmowane w trakcie rozwodu będą zgodne z prawem i najlepiej zabezpieczą przyszłość klienta. Rola prawnika rozwodowego sprowadza się nie tylko do reprezentowania klienta w postępowaniu sądowym, ale także doradztwie prawnym oraz pomocy w negocjacjach dotyczących podziału majątku, alimentów, opieki nad dziećmi i innych kwestii związanych z zakończeniem małżeństwa.

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.