Gdy sąd uzna, że obie strony ponoszą odpowiedzialność za rozpad małżeństwa, orzeka rozwód z winy obojga małżonków. W takim przypadku sąd nie tylko stwierdza, że małżeństwo zostało rozwiązane, ale także określa, że wina w rozwodzie jest obopólna. W przypadku rozwodu z winy obojga małżonków musimy liczyć się z tym, że postępowanie będzie bardziej skomplikowane i czasochłonne niż przy rozwodzie bez orzekania o winie. Dlatego też warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonego pełnomocnika – rozwody prawnik Warszawa.
W dzisiejszym wpisie omówimy takie kwestie, jak to jak wygląda rozwód z winy obu stron, czy sąd może orzec winę obojga małżonków, jakie są konsekwencje rozwodu z winy obojga małżonków?
Jak wygląda rozwód z winy obojga małżonków?
Rozwód z winy obojga małżonków może zostać orzeczony, gdy sąd stwierdzi, że zarówno jedna, jak i druga strona przyczyniły się do rozpadu małżeństwa, choć nie musi to oznaczać równych proporcji winy – podział winy może wyglądać inaczej. W takim przypadku sąd ustala, że oboje małżonkowie ponoszą odpowiedzialność za niepowodzenie związku.
Żeby sąd orzekł odpowiedzialność w rozwodzie obojga małżonków, każda ze stron musi udowodnić, że zachowanie drugiego małżonka miało wpływ na rozpad małżeństwa. Oznacza to konieczność przedstawienia dowodów na niewłaściwe postawy i zachowania jednej i drugiej strony, które mogły doprowadzić do rozpadu związku, takie jak zdrady, przemoc, uzależnienia czy brak wsparcia w codziennym życiu. W praktyce rozwód z winy obojga małżonków niestety może wiązać się z długim i trudnym procesem sądowym, ponieważ obie strony często składają sprzeczne zeznania, a postępowanie wymaga przedstawienia licznych dowodów i świadków.
Czy rozwód z winy obu stron wpływa na podział majątku?
Rozwód z winy obojga małżonków w zasadzie nie ma bezpośredniego wpływu na sam podział majątku wspólnego. Podział majątku odbywa się w oparciu o zasady dotyczące współwłasności małżeńskiej i nie zależy od tego, która strona ponosi winę za rozpad małżeństwa. Podział majątku przeprowadzany jest z reguły już po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, w oddzielnym postępowaniu. Sprawy o podział majątku potrafią ciągnąć się wiele lat i być bardzo złożone, kwestie winy małżonków w rozpadzie małżeństwa nie wpływają jednak na ich ostateczny wynik.
W postępowaniu o podział majątku sąd bada np. sytuacje, w których jeden z małżonków niegospodarnie lub w sposób rażący rozporządzało majątkiem, np. przez nieuczciwe ukrywanie składników majątku lub marnotrawienie zasobów. Tego typu przypadki mogą wpłynąć na sposób podziału majątku, ale jak zostało wskazane wyżej samo orzeczenie o winie obojga małżonków nie zmienia zasad podziału majątku
Jakie są skutki rozwodu z orzekaniem o winie obu stron?
Skutki rozwodu z orzekaniem o winie obu stron są dość złożone i mają różnorodny wpływ na życie byłych małżonków. Choć w kwestii podziału majątku, jak już wspomniano, zasady są zbliżone do rozwodów bez orzekania o winie, to w kwestii alimentów rozwód z winą obojga małżonków może mieć istotne znaczenie dla wyroku sądu.
W wypadku gdy sąd wyda wyrok rozwodowy, orzekając winę obu stron, każdemu z małżonków przysługuje prawo do ubiegania się o alimenty od drugiego małżonka, pod warunkiem że udowodni, iż znajduje się w trudnej sytuacji finansowej – tzw. niedostatku. Zasady przyznawania alimentów w tym przypadku są podobne do tych, które obowiązują przy rozwodzie bez orzekania o winie, z pewnym istotnym wyjątkiem. W przypadku rozwodu z winą obu stron istnieje możliwość przyznania alimentów, które nie będą ograniczone w czasie. Oznacza to, że w takim wypadku, jeżeli były małżonek udowodni przed sądem, że jest w niedostatku, może otrzymywać alimenty od byłego małżonka do końca życia, chyba że zawrzesz nowy związek małżeński.

Mecenas Adam Lutkowski jest Prezesem Zarządu w Kancelarii Prawnej Homines. Prawo ukończył na wydziale Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, ze szczególny uwzględnieniem zagadnień związanych z rozwodami, spadkami oraz upadłością konsumencką. Jako zwolennik stałego rozwoju podjął również studia na warszawskiej uczelni – „Wszechnicy Polskiej” Akademii Nauk Stosowanych, gdzie ukończył filologię hiszpańską. Uczestnik wielu konferencji naukowych z zakresu prawa, nieustannie poszerzający swoje kompetencje. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską kończącą się nadaniem naukowego stopnia doktora nauk prawnych.