Rozważając rozwód, warto wiedzieć, co nas czeka. Krok po kroku wyjaśnimy Ci, jakie są etapy sprawy rozwodowej i jak przebiega sprawa rozwodowa. Dzięki temu będziesz wiedział, czego należy się spodziewać.
Jak przebiega sprawa rozwodowa w Polsce?
W Polsce możliwa jest jedna ścieżka rozwodu tj. – postępowanie sądowe o rozwód. Nie można uzyskać rozwodu w urzędzie czy u notariusza, a jedynie przed sądem.
Sprawa rozwodowa rozpoczyna się od złożenia pozwu o rozwód do sądu. W pozwie należy wskazać m.in. czy żądamy orzeczenia o winie, w jaki sposób chcemy uregulować miejsce zamieszkania dzieci, alimenty czy kontakty. Pozew o rozwód może obejmować też inne kwestie jak podział majątku czy egzekucja małżonka z mieszkania. Po wniesieniu pozwu o rozwód, sąd (jeżeli pozew został złożony bez braków formalnych) sąd doręczy jego odpis pozwu drugiemu małżonkowi.
Sąd wyznaczy drugiemu małżonkowi termin na złożenie odpowiedzi na pozew. Następnie jeżeli strony złożyły wniosek o zabezpieczenie np. alimentów czy kontaktów, sąd taki wniosek rozpozna. Może to zrobić na posiedzeniu niejawnym, ale może także wyznaczyć rozprawę w celu rozpoznania wniosku o zabezpieczenie.
Następnie sąd wyznacza rozprawę główną, na której szczegółowo przesłuchuje małżonków i niekiedy świadków. Jeżeli jest potrzeba (np. wysłuchanie kolejnych świadków, oczekiwanie na opinie biegłych), sąd wyznaczy kolejny termin rozprawy.
Sprawa kończy się wydaniem wyroku rozwodowego, od którego jednak w razie niezadowolenia, strony mogą wnieść apelację. Apelację będzie rozpoznawał sąd drugiej instancji, którego wyrok będzie prawomocny z dniem wydania.
Jakie są etapy sprawy rozwodowej?
W skrócie etapy postępowania rozwodowego w sądzie wyglądają następująco:
- Pozew rozwodowy
- Doręczenie pozwu rozwodowego drugiej stronie i ewentualna odpowiedź na pozew
- Pierwsza rozprawa rozwodowa (przesłuchanie małżonków)
- Kolejne rozprawy (nie zawsze są one konieczne)
- Wyrok sądu (po zebraniu dowodów)
- Ewentualna apelacja od wyroku
- Wyrok sądu II instancji
To, jakie kroki obejmuje sprawa rozwodowa, zależne jest także od okoliczności danej sprawy, ponieważ etapów tych może być więcej np. w sprawie, mogą wypowiadać się biegli sądowi. Stąd też zarówno same etapy postępowania, jak i to jak przygotować się do sprawy rozwodowej, warto skonsultować z adwokat rozwód Warszawa.
Ile trwa postępowanie rozwodowe?
Postępowanie rozwodowe może trwać kilka miesięcy a może kilka lat. To jak długo trwa sprawa rozwodowa w Polsce, zależy to od złożoności sprawy, liczby dowodów do przeprowadzenia, a także obciążenia sądu praca.
Można wskazać, że sprawy o rozwód bez orzekania o winie i w sytuacji braku małoletnich dzieci zwykle kończą się na pierwszej rozprawie. Na pierwszej rozprawie często kończą się także sprawy, w których rodzice porozumieli się co do kwestii związanych z dziećmi. Natomiast jeżeli między rodzicami nie ma porozumienia co do sprawowania opieki nad dzieckiem czy też sąd będzie orzekał o winie w rozpadzie małżeństwa, to należy spodziewać się, że proces rozwodowy będzie trwał dłużej.
Jakie dokumenty są potrzebne do sprawy rozwodowej?
Pozew rozwodowy powinien być odpowiednio przygotowany, ponieważ jeżeli będzie zawierał braki, sąd wezwie nas do ich uzupełniania, co wydłuży czas trwania sprawy. Dlatego też większość osób zwraca się po pomoc do prawnika, który zarówno napisze pozew, jak i będzie czuwał nad przebiegiem całego postępowania.
Do pozwu należy dołączyć:
- Odpis aktu małżeństwa
- Odpis aktów urodzenia małoletnich dzieci
- Dowód uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 600 zł
- Inne dowody w zależności od naszych żądań (np. PIT, faktury, opłaty za zajęcia dodatkowe, korespondencja sms, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie)
- Odpis pozwu i wszystkich załączników (czyli drugi egzemplarz, który sąd wyśle drugiej stronie)