Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie to kwestia, która interesuje w szczególności osoby, które rozważają podpisanie tzw. intercyzy. Wiele osób zadaje sobie pytania – jak rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie po śmierci współmałżonka? Co się dzieje z majątkiem w przypadku rozdzielności majątkowej i śmierci? Czy rozdzielność majątkowa zmienia zasady dziedziczenia? Tymczasem dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej odbywa się tak samo jak i w przypadku jej braku. Rozdzielność majątkowa małżonków nie zmienia zasad dziedziczenia.
Jak rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie?
Rozdzielność majątkowa powoduje, że każdy z małżonków posiada majątek odrębny, nad którym sprawuje samodzielny zarząd. Mimo dwóch majątków małżonków rozdzielność, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma wpływu na sposób dziedziczenia. Skutki rozdzielności majątkowej na dziedziczenie nie mają wpływu. Intercyza ma bowiem znaczenie za życia małżonków, po śmierci jednego z małżonków nie jest w ogóle brana pod uwagę w kontekście spadkobrania.
Czy rozdzielność majątkowa zmienia zasady dziedziczenia?
Rozdzielność nie zmienia zasad dziedziczenia. A zatem zasady dziedziczenia majątku po śmierci współmałżonka będą takie same, zarówno gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, jak i tak kiedy istniała rozdzielność majątkowa. Sytuacja zmienia się jednak kiedy między małżonkami zostanie orzeczony rozwód. Wówczas wpływ rozdzielności majątkowej na spadek, a konkretniej wpływ rozwodu na spadek, będzie znaczący. Małżonkowie bowiem po rozwodzie nie dziedziczą po sobie na podstawie ustawy. Nadal mogą jednak oni po sobie dziedziczyć na podstawie testamentu.
Jak dziedziczy się majątek przy rozdzielności majątkowej?
Dziedziczenie majątku przy rozdzielności majątkowej (tak samo jak i przy jej braku) odbywa się w następujący sposób. Najpierw ustalamy czy zmarły pozostawił po sobie testament. Jeżeli tak i jest on ważny, do spadku będą powołane osoby w nim wskazane. Jeżeli jednak zmarły nie pozostawił testamentu, w pierwszej kolejności będzie dziedziczył małżonek wraz z dziećmi, w równych częściach. Część, która przypadnie małżonkowi, nie może być część mniejsza niż 25% całości spadku.
Jak wygląda podział majątku w przypadku rozdzielności majątkowej?
Jeżeli między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej, to mogą oni dokonać podziału majątku wspólnego. Oczywiście w sytuacji, kiedy przez pewien czas łączył ich ustrój wspólności. Wówczas do podziału będzie majątek zgromadzony w czasie, kiedy między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Jeżeli zaś małżonkowie zawarli rozdzielność przed ślubem, to majątek wspólny w ogóle nie powstał.
Podział majątku może odbyć się polubownie – wówczas małżonkowie spisują umowę o podział majątku wspólnego, ustalając zasady tego podziału. W niektórych przypadkach (np. gdy do podziału jest nieruchomość) umowa o podział majątku wspólnego musi być dokonana w formie aktu notarialnego. Inną możliwością, w szczególności gdy nie ma zgody co do sposobu podziału, jest sprawa sądowa. Możliwy jest także podział majątku po śmierci małżonka. W miejsce zmarłego małżonka wejdą wówczas jego spadkobiorcy i to ze spadkobiercami będzie ustalany sposób podziału majątku wspólnego.
Prawo spadkowe Warszawa często wymaga pomocy prawnej. Po śmieci bliskiej osoby należy uporządkować sprawy finansowe. Powstaje wówczas wiele pytań, które nurtują osoby bliskie. Warto po śmierci osoby bliskiej zwrócić się o pomoc w kwestiach spadkowych. Pomoc doświadczonego prawnika pomoże nie tylko dowiedzieć się, co należy zrobić, ale także pomoże on we wszystkich formalnościach, łącznie z reprezentacją nas w sądzie.