Postępowanie o rozwód to sprawa, której chyba nikt nie chciałby doświadczyć w swoim życiu osobistym. Niestety statystyki są nieubłagane i każdego roku liczba spraw rozwodowych w Polsce rośnie. Dodatkowo sprawy rozwodowe uchodzą za bardzo stresujące, co nie może dziwić, a jeżeli do tego dochodzimy rozwodu z orzeczeniem winy, charakteryzują się znacznym stopniem skomplikowania. W związku z powyższym przed wszczęciem sprawy o rozwód zawsze warto skorzystać z konsultacji w kancelarii prawnej z siedzibą w Warszawie, specjalizującej się w sprawach rozwodowych. Wsparcie pełnomocnika w sprawie rozwodowej jest często nieocenione, ale czy adwokat jest wymagany w procesie rozwodowym? Czy można złożyć pozew o rozwód bez adwokata? Czy można samemu prowadzić sprawę rozwodową?
Czy potrzebuję adwokata do rozwodu w Polsce?
Wiele osób zastanawia się, czy potrzebny jest adwokat rozwodowy do poprowadzenia sprawy o rozwód? Z prawnego punktu widzenia rozwód może być orzeczony wyłącznie wyrokiem sądu. Nie jest możliwe rozwiązanie małżeństwa w drodze umowy małżonków. Jednocześnie przepisy nie wprowadzają tzw. przymusu adwokacko-radcowskiego przy sprawach rozwodowych.
W takim razie czy mogę złożyć pozew o rozwód bez adwokata? Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna – jak najbardziej jest to możliwe, a wniesienie pozwu samodzielnie będzie w pełni skuteczne. Czym innym jest jednak konieczność zaangażowania adwokata w sprawę rozwodową, a czym innym korzyści z tego płynące.
Jakie są zalety korzystania z usług adwokata rozwodowego?
Pomoc prawna, jaką może udzielić doświadczony adwokat od rozwodów w Warszawie prowadzić, ma w założeniu do zakończenia z sukcesem postępowania sądowego o rozwód. Przepisy prawne są najczęściej bardzo trudne do zrozumienia dla osób na co dzień niezaznajomionych z usługami prawniczymi. Stąd też zaangażowanie do naszej sprawy rozwodowej adwokata, czy radcy prawnego w istotny sposób zwiększa szanse na wygraną w procesie.
Pamiętać trzeba, że sprawy rozwodowe często dotykają najbardziej intymnych sfer życia człowieka. Adwokatów i radców prawnych wiąże natomiast tzw. tajemnica zawodowa, dzięki czemu klient ma możliwość, podczas konsultacji prawnej, dopytać o każdą kwestię związaną z postępowaniem rozwodowym, jak również zdradzić szczegóły relacji małżeńskiej, które mogą następnie ułatwić wygranie sprawy.
Jakie są konsekwencje samodzielnego prowadzenia sprawy rozwodowej bez adwokata?
Konsekwencje prowadzenia sprawy rozwodowej bez adwokata zależą w dużej mierze od stopnia skomplikowania sprawy. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonków nieposiadających dzieci możliwym jest przygotowanie samodzielnie skutecznego pozwu rozwodowego. Z uwagi jednak na dość znaczny formalizm w sądach, nawet w tym wypadku warto udać się na choćby pojedynczą poradę prawną, celem utwierdzenia się w przekonaniu, że wszystkie wymogi pozwu zostały spełnione.
W przypadku spraw o rozwód z orzeczeniem winy albo w sprawach, w których rozstrzygane mają być także kwestie alimentów, czy opieki/kontaktów z dziećmi, samodzielne prowadzenie sprawy rozwodowej jest dużo trudniejsze. Zrezygnowanie przy bardziej skomplikowanych sprawach ze wsparcia adwokata może więc nieść za sobą dalej idące konsekwencje. Z pozoru błahe niedopatrzenie może bowiem doprowadzić do mniej korzystnego wyroku. Mając na względzie wagę spraw rozwodowych, warto wspomagać się więc przy ich prowadzeniu wsparciem profesjonalnego pełnomocnika.
Czytaj również: Jak znaleźć kancelarię do obsługi rozwodu w Warszawie?