Celem skargi pauliańskiej jest powstrzymanie działania na szkodę wierzycieli. Skarga pauliańska pozwala wierzycielowi na unieważnienie czynności prawnej dokonanej przez dłużnika, która miała na celu jego pokrzywdzenie. Skarga pauliańska może zostać złożona zarówno przed jak i po ogłoszeniu upadłości przez dłużnika.
Przepisy dotyczące skargi pauliańskiej
Skarga pauliańska została uregulowana w przepisach art. 527 – 534 Kodeksu cywilnego. Kiedy można złożyć skargę pauliańską? Przesłanki wystąpienia ze skargą pauliańską są następujące:
- pokrzywdzenie wierzycieli – czynność prawna powoduje, że dłużnik staje się niewypłacalny lub stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności,
- świadomość dłużnika oraz osoby trzeciej – każdy z wierzycieli może żądać uznania czynności dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć,
- okres przedawnienia – uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.
Postępowanie upadłościowe a skarga pauliańska
Skarga pauliańska może zostać złożona również w sytuacji ogłoszenia przez dłużnika upadłości. Upadłość konsumencka Warszawa to procedura przeznaczona dla osób, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, rachunki czy inne długi.
Kiedy można wnieść skargę pauliańską w upadłości? Legitymację do wystąpienia ze skargą pauliańską podczas postępowania upadłościowego ma wyznaczony w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości syndyk. Od dnia ogłoszenia upadłości dłużnika syndyk może występować samodzielnie ze skargami pauliańskimi, jak również wstępować w miejsce powoda w tych przypadkach, gdzie przed ogłoszeniem upadłości dłużnika jego wierzyciel zdążył już wytoczyć własne powództwo pauliańskie.
Jak działa skarga pauliańska w postępowaniu upadłościowym?
Co to jest skarga pauliańska w postępowaniu upadłościowym? Skarga pauliańska w postępowaniu upadłościowym to powództwo o uznania za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej przez upadłego dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli. Cel skargi pauliańskiej w upadłości to ochrona wierzycieli.
Kiedy można złożyć skargę pauliańską w postępowaniu upadłościowym? Prawo do wytoczenia powództwa o uznanie czynności za bezskuteczną w postępowaniu upadłościowym jest ograniczone terminem, który wynosi 2 lata od ogłoszenia upadłości. Termin ten ma charakter materialnoprawny, a zatem nie może zostać przedłużony lub przywrócony. Upływ terminu powoduje wygaśnięcie roszczenia, a powództwo wytoczone podlega oddaleniu.
Skutki skargi pauliańskiej w postępowaniu upadłościowym
Jakie czynności mogą zostać zakwestionowane za pomocą skargi pauliańskiej? Zakwestionowana za pomocą skargi pauliańskiej może być każda czynność prawna upadłego dokonana na szkodę wierzycieli. Przykładowo czynności podlegające zakwestionowaniu za pomocą skargi pauliańskiej to:
- darowizny (np. przekazanie nieruchomości bliskiej osobie),
- sprzedaży za zaniżoną cenę (np. sprzedaż wartościowego majątku za symboliczną kwotę, poniżej ceny rynkowej),
- zrzeczenia się wierzytelności (np. umorzenie długu osobie trzeciej).
Czynność prawna może być uznana za bezskuteczną nawet wtedy, gdy była formalnie zgodna z prawem, o ile jej celem było pokrzywdzenie wierzycieli.
Jakie są skutki skargi pauliańskiej w postępowaniu upadłościowym? W razie uwzględnienia skargi pauliańskiej złożonej przez syndyka, uzyskane tą drogą środki wejdą do funduszu masy upadłości i zostaną rozdysponowane między wszystkich wierzycieli upadłego dłużnika. Zwiększenie masy upadłościowej prowadzi więc do lepszego zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Dzięki skardze pauliańskiej postępowanie upadłościowe staje się bardziej sprawiedliwe i skuteczne, pozwalając na maksymalizację środków dostępnych do podziału pomiędzy wierzycieli.