Sprawa rozwodowa z udziałem dzieci jest szczególnym przypadkiem postępowania sądowego, ponieważ dotyczy nie tylko rozwiązania małżeństwa, ale także kwestii związanych z opieką nad dziećmi, ich miejscem zamieszkania, alimentami oraz kontaktami z rodzicami. Wielu rodziców przed podjęciem decyzji o rozwodzie, jak również w trakcie rozwodu zastanawia się, czy dzieci muszą uczestniczyć w rozprawie sądowej oraz kiedy dzieci muszą stawić się w sądzie? Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Postępowanie sądowe w sprawie rozwodu
Postępowanie sądowe w sprawie rozwodu często wiąże się z przeprowadzeniem dowodu z przesłuchania świadków. Świadkowie w postępowaniu cywilnym to osoby fizyczne, które mają albo powinny mieć informację o okolicznościach faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, bez względu na to, z jakiego źródła pozyskali te informacje.
W sprawach o rozwód świadkami nie mogą być małoletnie dzieci. Inaczej mówiąc dzieci, nie mogą zostać przesłuchane w sprawie przebiegu małżeństwa rodziców. Sąd może jednak zdecydować się na wysłuchanie małoletniego dziecka. Zaznaczyć należy, że wysłuchanie nie jest synonimem przesłuchania. Wysłuchanie ma charakter bardziej informacyjny. Dzięki wysłuchaniu dziecka sąd ma możliwość poznania stanowiska małoletniego w zakresie oczekiwanego miejsca zamieszkania po rozwodzie rodziców, kontaktów z rodzicami.
Każdy rozwód jest inny. Potrzebujesz wsparcia doświadczonego adwokata? Skontaktuj się z nami, aby omówić Twoją sytuację – Adwokat rozwód Warszawa
Procedura sądowa a dzieci
Zasadą nadrzędną w każdej sprawie rozwodowej z udziałem dzieci jest dobro dziecka. Oznacza to, że sąd kieruje się tym, co jest najlepsze dla dzieci, niezależnie od konfliktów między rodzicami.
Czy dzieci muszą brać udział w rozprawie sądowej? Dzieci nie muszą uczestniczyć w sprawie rozwodowej swoich rodziców. Rozwód to sytuacja, która zaburza ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego lepszym rozwiązaniem jest, aby rodzice porozumieli się samodzielnie.
W jakich sytuacjach dzieci są zobowiązane do stawienia się na rozprawie sądowej? Zdarzają się jednak sytuacje kiedy małżonkowie nie potrafią się ze sobą dogadać, np. w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej i osobistych kontaktów z dzieckiem. Wtedy sąd może zdecydować się na wysłuchanie dziecka.
Prawo dzieci do udziału w rozprawie sądowej
Prawo rodzinne kieruje się zasadą dobra dziecka, dlatego przepis prawa, dokładnie art. 430 Kodeksu postępowania cywilnego wprost wskazuje kto nie może być świadkiem w postępowaniu rozwodowym ze względu na wiek. Głównym założeniem w tym przypadku jest ochrona dobra małoletniego i ograniczenie stresowych sytuacji dla dzieci, kiedy te będą musiały zeznawać na niekorzyść jednego z rodziców.
Jakie są prawa dzieci podczas rozpraw sądowych? W przypadku dzieci stron, świadkiem może być tylko dziecko, które ukończyło 17 lat. Dziecko, które ukończyło 17 lat może jednak odmówić składania zeznań.
Czy obecność dziecka na sali sądowej jest obowiązkowa? Małoletni, którzy nie ukończyli lat trzynastu, a zstępni stron, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwani w charakterze świadków. Procedura sądowa odgórnie ograniczyła zatem obecność dzieci na sali sądowej w charakterze świadków.
Dla sądu rozpoznającego sprawę rozwodową ważna jest ochrona praw dziecka. Sąd w sprawach dotyczących osoby małoletniego dziecka wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie dziecka może nastąpić tylko raz w toku postępowania, chyba że dobro dziecka wymaga ponownego przeprowadzenia tej czynności lub potrzebę ponownego wysłuchania zgłasza dziecko. Ponowne wysłuchanie dziecka przeprowadza ten sam sąd, chyba że jest to niemożliwe lub stoi temu na przeszkodzie dobro dziecka.
Czy dzieci mogą zeznawać w sądzie bez obecności na sali? Dzieci zostają wysłuchane bez obecności na Sali rozpraw. Wysłuchanie odbywa się w specjalnych warunkach – w odpowiednim pokoju, w obecności sędziego i psychologa. Spotkanie to stanowi swobodną, niezobowiązującą rozmowę. Sąd zadaje tylko pytania dotyczące kwestii związanych z osobą dziecka i jego preferencji.
Sprawdź również: Jak uzgodnić wizyty z dziećmi po rozwodzie?