Postępowanie rozwodowe często wiąże się z rozstrzyganiem przez sąd również o innych, niż rozwiązanie małżeństwa, istotnych kwestiach dotyczących rodziny. Jedną z takich spraw jest opieka nad dzieckiem. Kwestie tego kto ma wpływ na decyzje wychowawcze dziecka, jakie zasady wychowawcze będą przyświecać rodzicom, mogą być rozstrzygnięte w wyroku rozwodowym. Może się również zdarzyć, że rodzice będą prowadzić niezależne od rozwodu postępowanie w tym zakresie np. gdy chcą przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej albo w ogóle nie są małżeństwem. Prawo rodzinne nie, wymaga jednak żeby kwestie tego rodzaju rozstrzygane były przed sądem. Jeżeli tylko rodzice są w stanie uzgodnić swoje decyzje dotyczące dziecka porozumienie rodzicielskie w tym zakresie wydaje się być najrozsądniejszą opcją. Warto więc zawczasu dowiedzieć się co to jest porozumienie rodzicielskie? Niemniej istotną kwestią jest także wiedza jak sporządzić porozumienie rodzicielskie.
Na czym polega porozumienie rodzicielskie?
Porozumienie rodzicielskie nie jest uregulowane w przepisach prawa, jest to swego rodzaju umowa wychowawcza zawierana pomiędzy rodzicami, regulująca kwestie wychowania dziecka. Porozumienie rodzicielskie a prawa dziecka – co oczywiste, mimo że nie ma jednego słusznego wzoru takiego dokumentu, jego treść zawsze musi w należyty sposób zabezpieczać interes dziecka.
Porozumienie rodzicielskie po rozwodzie, czy nawet bez rozwodu pomaga rodzicom uregulować sprawy dalszego sprawowania opieki nad dzieckiem, w obliczu rozstania się jego rodziców. Taka forma rozwiązania sprawy jest z reguły dużo lepsza niż postępowanie sądowe. Po pierwsze porozumienie rodzicielskie zawrzeć można w relatywnie krótkim czasie, znacznie krótszym niż często wieloletni spór sądowy. Po drugie jest to znacznie mniej stresujące niż postępowanie przed sądem. Oczywistym jest przy tym, że porozumienie rodzicielskie można podpisać za zgodą obydwojga rodziców, w sytuacji konfliktu postępowanie sądowe jest z reguły jedynym wyjściem.
Jakie elementy powinno zawierać porozumienie rodzicielskie?
Nie ma jednego, konkretnego przepisu na to jak wyglądać powinien idealny wzór porozumienia rodzicielskiego. Z pewnością dokument ten powinien regulować możliwie szeroko kwestie istotne z punktu widzenia prawidłowej opieki nad dzieckiem.
Na pewno warto więc w umowie tego rodzaju wskazać zasady kontaktów z dzieckiem realizowanych przez rodzica, który na stałe z nim nie przebywa. Chodzi tu zarówno o kontakty bieżące – w tygodniu i weekendy, ale też kontakty w wakacje, ferie, święta, urodziny, czy inne istotne uroczystości.
W treści porozumienia rodzicielskiego można ustalić również wysokość i zasady zapłaty alimentów na dziecko. Jeżeli rodzice ustalą tę kwestię, zmniejszą szansę na udział w długim, stresującym postępowaniu sądowym o alimenty.
Z innych istotnych kwestii, które warto uregulować w porozumieniu rodzicielskim, wskazać można kwestie związane z udzielaniem informacji i podejmowanie decyzji o leczeniu, kierunkach kształcenia, czy innych spraw związanych z wychowaniem dziecka.
Czy porozumienie rodzicielskie jest obowiązkowe?
Jak zostało już wcześniej wskazane, prawo rodzinne nie reguluje kwestii porozumienia rodzicielskiego, w tym sensie, że nie narzuca obowiązku sporządzenia takiej umowy. W związku z powyższym porozumienie rodzicielskie nigdy nie jest obowiązkowe. Jest to wyraz dobrej woli rodziców i dowód na to, że są w stanie w kompromisowy sposób ustalić warunki sprawowania opieki nad dzieckiem po rozstaniu.
Porozumienie rodzicielskie nie jest obowiązkowe, ale zawsze warto zastanowić się, czy nie wprowadzić go do relacji pomiędzy rodzicami. Przede wszystkim postępowanie o rozwód rodzicielski jest wystarczająco obciążające dla rodziców, a często i samego dziecka. Dodatkowo umowa taka zapewnia pewną dozę stabilizacji w relacji rodzic-dziecko, ale i pomiędzy samymi rodzicami co ma bardzo duże znaczenie dla pozytywnego funkcjonowania rodziny.
Chcesz zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa po rozwodzie? Porozumienie rodzicielskie może być rozwiązaniem dla Ciebie. Skontaktuj się z nami – Adwokat rozwód Warszawa
Jakie są korzyści z posiadania porozumienia rodzicielskiego?
Jak zostało już wskazane, porozumienie rodzicielskie ma wiele zalet. Wśród najczęstszych należy wymienić m.in.:
- możliwość kompleksowego uregulowania wszystkich kwestii związanych z opieką nad dzieckiem w stosunkowo krótkim czasie;
- brak stresu często towarzyszącego postępowaniom sądowym;
- możliwość sprawnej i dowolnej (za zgodą obydwojga rodziców) modyfikacji postanowień porozumienia np. w wypadku zmiany sytuacji życiowej dziecka, czy jego rodziców;
- oszczędność finansowa – wsparcie prawnika przy sporządzeniu porozumienia rodzicielskiego kosztuje z reguły znacznie mniej niż prowadzenie sporu sądowego.
Czy porozumienie rodzicielskie można zmienić?
Porozumienie rodzicielskie jest umową zawartą pomiędzy rodzicami. Oznacza to, że każdy z rodziców ma prawo żądać jej zmiany. Oczywistym jest przy tym, że do wprowadzenia takich zmian niezbędna jest zgoda obydwojga rodziców. Porozumienie rodzicielskie można więc zmienić, ale w braku porozumienia między rodzicami, zasady sprawowania opieki nad dzieckiem rozstrzygnąć będzie trzeba w postępowaniu sądowym.