W Polsce, aby się rozwieść musimy złożyć pozew rozwodowy do sądu. Sądy niestety nie zawsze działają tak szybko i sprawnie jakbyśmy sobie tego życzyli. Sprawy rozwodowe potrafią ciągnąć się naprawdę długo. Od czego to zależy i ile trwa rozwód?
Ile trwa rozwód w Polsce?
Rozwód może trwać kilka miesięcy, a może trwać nawet 6 lat. Zależy to od okoliczności danej sprawy. Zwykle prawnik po zapoznaniu się z daną sprawą może mniej więcej określić, jak długo potrwa proces rozwodowy. Jeżeli stanowiska małżonków są zbieżne, to zwykle decyzja sądu w sprawie rozwodu zapada już na pierwszej rozprawie.
Jakie czynniki wpływają na czas trwania rozwodu?
Na czas trwania rozwodu ma wpływ ogólnie mówić stopień skomplikowania sprawy, w tym liczba dowodów do przeprowadzenia. Jeżeli w sprawie zachodzi konieczność przesłuchania wielu świadków czy też powołania biegłego to małżonkowie nie dostaną rozwodu na pierwszej rozprawie, a terminów rozpraw będzie kilka. Jeżeli strony są ze sobą skonfliktowane, to zwykle rozwód trwa dłużej, bowiem powołują oni szereg dowodów. Ponadto gdy strony zgodzą się na mediacje w rozwodzie, to wówczas czas trwania całej sprawy także się wydłuży.
Innym czynnikiem mającym wpływ na długość postępowania rozwodowego jest obciążenie sądu pracą. Jest to okoliczność, na którą małżonkowie nie mają wpływu. W związku z wielością spraw sądowych często zdarza się, że na termin rozprawy trzeba czekać, niekiedy i kilka miesięcy. Czynniki wpływające na długość rozwodu mogą być więc różnorodne.
Czy rozwód bez orzekania o winie trwa krócej?
Tak, zwykle rozwód bez orzekania o winie trwa krócej niż rozwód z orzekaniem o winie. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz o winie, jeżeli małżonkowie mają małoletnie dzieci, sąd będzie orzekał o innych kwestiach – jak władza rodzicielska, alimenty czy kontakty, co ma wpływ na długość postępowania. Najszybciej rozwód dostaną małżonkowie, którzy nie mają dzieci i wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, wówczas rozwód powinien zostać orzeczony na jednej rozprawie, często krócej niż w pół roku od wniesienia pozwu rozwodowego.
Jak długo czeka się na rozwód z orzekaniem o winie?
To, jak długo będziemy czekać na wyrok rozwodowy z orzeczeniem o winie, zależy od okoliczności danej sprawy, w tym od postawy procesowej drugiego małżonka. Pamiętajmy, że każdy z małżonków może wnieść dowody na winę małżonka lub jej brak. W praktyce często dowodami tymi są zeznania świadków. Czas trwania postępowania rozwodowego z orzekaniem o winie zwykle jest dłuższy niż proces rozwodowy bez orzekania o winie.
Rozwód z orzeczeniem o winie zwykle trwa kilka lat. Po wyroku Sądu Okręgowego każdy z małżonków może odwołać się do sądu wyższej instancji, co przy orzeczeniu o winie jednego z małżonków, zwykle ma miejsce.
Jak przyspieszyć proces rozwodowy?
Doświadczony w sprawach rozwodowych prawnik wie, co zrobić, aby proces rozwodowy trwał możliwie krótko. Wśród tych czynności możemy wymienić m.in. prawidłowe i kompleksowe sporządzenie pism procesowych. Przykładowo składając pozew o rozwód, powinniśmy skonstruować go w taki sposób, aby spełniał on wymogi formalne. Jeżeli będzie zawierał jakieś braki, sąd wezwie nas do ich uzupełnienia, co wydłuży całe postępowanie.
Nie bez znaczenia jest też przemyślana strategia procesowa. Warto dokładnie przeanalizować, jakie dowody mogą mieć znaczenie w kontekście całej sprawy, a jakie są zbędne. Powoływanie wielu świadków, którzy często nie mają wiedzy odnośnie funkcjonowania małżeństwa, nie jest celowe. Przyspieszenie procedury rozwodowej w niektórych przypadkach jest zatem możliwe.
Przeczytaj również: Jak napisać pozew o rozwód?
Kancelaria Prawna Homines oferuje kompleksową pomoc w tego typu kwestiach, wspierając klientów na każdym etapie procesu rozwodowego. Od sporządzenia pozwu, przez reprezentację w sądzie, aż po mediacje – prawnicy z wieloletnim doświadczeniem zadbają o to, aby cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki profesjonalnemu wsparciu małżonkowie mogą liczyć na fachowe doradztwo w sprawach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, czy podziału majątku.