Opieka naprzemienna po rozwodzie, czyli prościej mówiąc wspólna opieka nad dzieckiem obydwojga rodziców, którzy nie mieszkają już razem to wciąż stosunkowo mało popularna w Polsce praktyka. Współdzielenie obowiązków rodzicielskich jest znacznie bardziej popularne na zachodzie, niemniej coraz częściej decydują się na nią również rodzice w Polsce. Taki system opieki naprzemiennej ma wiele zalet, w szczególności umożliwia obydwojgu rodziców aktywne uczestniczenie w życiu i rozwoju dziecka.
Jakie są warunki ustalenia opieki naprzemiennej?, Jak kształtują się zalety i wady opieki naprzemiennej?, Jak ustalić opiekę naprzemienną po rozwodzie? Jak wygląda w praktyce prawo rodziców do opieki nad dzieckiem po rozwodzie? Dzisiaj postaramy się przybliżyć te właśnie tematy.
Czy sąd zawsze przyznaje opiekę naprzemienną?
Wiele osób zastanawia się, czy sąd zawsze jest zobligowany wnioskiem rodziców o ustanowienie opieki naprzemiennej. Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi nie, sąd nie musi orzekać opieki naprzemiennej. Opieka naprzemienna to szczególna instytucja, muszą więc do jej orzeczenia zostać spełnione pewne wymogi. Trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu w Polsce opieka naprzemienna jest zasądzana stosunkowo rzadko.
Mając na względzie korzyści płynące z opieki naprzemiennej z pewnością warto jednak rozważyć wprowadzenie tego systemu kontaktów z dzieckiem. Czy opieka naprzemienna jest więc trudna do uzyskania przed sądem? Wiele, jak zwykle, zależy od konkretnej spawy, jak również postawy obydwojga rodziców. Z pewnością szansę na orzeczenie opieki naprzemiennej zwiększa wsparcie profesjonalisty z zakresu prawa rodzinnego, jakim jest adwokat rozwód Warszawa.
Jakie są wymagania, aby uzyskać opiekę naprzemienną?
Sąd orzeknie opiekę naprzemienną wyłącznie gdy wnioski rodziców w tym zakresie będą spójne. Sąd oczekiwać będzie, że rodzice są wstanie dzielić opiekę nad dzieckiem w sposób rozważny i bezkonfliktowy, jak również z poszanowaniem interesów dziecka. Dodatkowo niezbędnym będzie przedstawienie dokładnego, ale mogącego w łatwy sposób ulec modyfikacjom, planu wychowawczego.
Rodzice powinni przy tym wykazać, że są wstanie współdziałać w zakresie sprawowania opieki. Kolejnym wymogiem jest zapewnienie dziecku przez każdego z rodziców odpowiednich warunków bytowych i zabezpieczenie możliwości zaspokojenia jego uzasadnionych potrzeb. Po spełnieniu tych warunków opieka naprzemienna jak najbardziej może być zasądzona w toku sprawy sądowej.
Czy opieka naprzemienna jest korzystna dla dziecka?
Opieka nad dziećmi po rozwodzie to nieraz trudny i stresujący temat. Trzeba przy tym pamiętać, że skoro nerwy i niepokój udzielają się rodzicom, to tym bardziej dotykają również dziecka. Stąd idealnym rozwiązaniem jest takie, które pozwoli w jak najmniejszym stopniu odczuć dziecko, że sytuacja w rodzinie uległa zmianie. W związku z tym, czy dobrym rozwiązaniem, z punktu widzenia małoletniego dziecka, jest opieka naprzemienna?
Oczywiście każdy przypadek należy oceniać odrębnie, ale co do zasady wydaje się, że współpraca rodziców w opiece nad dzieckiem, właśnie w ramach opieki naprzemiennej, jest jak najbardziej korzystna dla dziecka. Przede wszystkim, co zgodnie twierdzi przeważająca część psychologów, taka forma opieki zapewnia lepszy kontakt z rodzicami. W efekcie umożliwia każdemu z nich równy udział w procesie wychowawczym, co jest szczególnie cenne i istotne dla rozwoju dziecka.
Jak wygląda harmonogram opieki naprzemiennej?
Ustalenia dotyczące dziecka po rozwodzie są szczególnie istotne przy opiece naprzemiennej. Nie ma jednego modelu takiej opieki, rodzice w tym zakresie mają więc pewną dowolność, powinni jednak pamiętać, że zawsze najistotniejsze jest dobro dziecka, a nie ich własny interes, czy wygoda. Opieka naprzemienna najlepiej sprawdza się z reguły w modelu tydzień u jednego rodzica, tydzień u drugiego. Pozwala to dziecku na stabilny, regularny kontakt z obydwojgiem rodziców i uniknięcie sytuacji gdy rozłąka z którymkolwiek z nich byłaby nazbyt długa.