Obecnie sytuacje, w których jeden z małżonków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie należą wcale do rzadkości. Przed podjęciem jednak takiej decyzji warto wiedzieć, że będzie to miało wpływ także na sytuację drugiego małżonka. Co dzieje się z majątkiem wspólnym w przypadku upadłości i jakie są skutki finansowe upadłości konsumenckiej dla współmałżonka? Czy możliwa jest ochrona współmałżonka w upadłości konsumenckiej? Przeczytaj więcej w temacie – wspólny majątek a upadłość konsumencka.
Czy upadłość jednego małżonka wpływa na majątek wspólny?
Tak, upadłość konsumencka ma wpływ na majątek wspólny zgromadzony przez małżonków. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Zarządzanie majątkiem po upadłości konsumenckiej może być więc utrudnione. Wpływ upadłości jednego małżonka na majątek wspólny jest więc znaczący.
Mamy jednak pewien wyjątek! Do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.
Powyższe oznacza, że obydwoje małżonkowie ponoszą konsekwencje ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.Jakie są skutki upadłości konsumenckiej dla współmałżonka?
Skutki upadłości konsumenckiej w przypadku gdy pozostajemy w związku małżeńskim i łączy nas ustrój wspólności majątkowej, są następujące:
- Z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa – upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa są zatem ze sobą ściśle związane.
- cały majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości- konsekwencje prawne dla wspólnego majątku są więc znaczące.
- małżonkowie nie mogą dokonać podziału majątku wspólnego.
Czy w trakcie upadłości można ustanowić rozdzielność majątkową?
Nie, w trakcie upadłości nie można skutecznie ustanowić rozdzielności majątkowej. Jednak samo ogłoszenie upadłości jednego z małżonków automatycznie powoduje ustanie małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co więcej, ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Jak chronić współmałżonka przed długami w upadłości?
Ochrona współmałżonka przed długami w upadłości jednego z małżonków wymaga starannego planowania i działań, które uwzględniają przepisy prawa. W pewnych przypadkach rozwiązaniem może być ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jednak umowa rozdzielności majątkowej będzie skuteczna jeżeli zostanie zawarta na co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Moment złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości musi być zatem przemyślany.
W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może być także złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez każdego z małżonków.
Wspólnota majątkowa i upadłość konsumencka Warszawa to tematy złożone. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonej prawnika, jeżeli rozważamy upadłość konsumencka małżonków. Doświadczony prawnik wskaże możliwe rozwiązania i zaprezentuje wszystkie za i przeciw ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.